Joanna Mazur – wyboista droga do sukcesu!

Żródło: https://paralympic.org.pl/

Kiedy Joanna Mazur całkiem straciła wzrok miała 13 lat – to sport pomógł jej odzyskać poczucie sensu i dał siłę do walki o lepsze jutro zdobyła 11 medali mieszkając w akademiku zupełnie nieprzystosowanym do jej potrzeb.

Złe wieści, powolna utrata wzroku i nowy początek w Krakowie.

Joanna Mazur urodziła się w roku 1990 w małopolskim mieście Szczucin. Jako siedmiolatka zaczęła tracić wzrok w związku z bardzo rzadką wadą genetyczną; dystrofię plamki żółtej, mając 13 lat straciła go całkowicie co było niewiarygodnie trudne dla dojrzewającej dziewczyny. Niestety nie mogła liczyć na wsparcie rówieśników dla których stała się obiektem szykanowania.

Wszystko się zmieniło gdy trafiła do szkoły dla niedowidzących i niewidomych w Krakowie, gdzie poznała wiele osób, które całkowicie normalnie funkcjonowały i to one stały się dla Joanny inspiracją do podjęcia aktywności.

Początek był trudny, okupiony siniakami oraz upadkami ponieważ brak wzroku wymagał od Joanny nauki chodzenia od nowa z wykorzystaniem innych zmysłów. Nauczyciel wychowania fizycznego dostrzegł jej wytrwałość, zaczął ją zabierać na zawody aby doświadczyła atmosfery
i rywalizacji z innymi.

 

 

Pasja, czy praca – oto jest pytanie!

Joanna połączyła zamiłowanie do sportu z edukacją – jest absolwentką pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją ruchową, ukończyła także szkołę masażu. Początkowo łączyła pracę jako masażystka z treningami, jednak w pewnym momencie musiała podjąć decyzję – sport czy fizjoterapia. Znalezienie szkoleniowca chcącego podjąć współpracę z osobą niewidomą okazało się wyzwaniem, w końcu nawiązała kontakt z Lechem Salamonowiczem, byłym trenerem kadry i niedługo później z przewodnikiem Michałem Stawickim, który jest jej aktualnym trenerem.  

Bieganie to sport indywidualny, nawet sztafeta mimo iż jest zespołowa tak naprawdę stanowi sumę indywidualnych wyników. Bieg z przewodnikiem to dyscyplina dla zgranego duetu, wymaga wzajemnego zaufania, synchronizacji i jasnej komunikacji co czyni ją w zasadzie sportem drużynowym gdzie nie ma miejsca na egoizm.

W swojej karierze odniosła wiele sukcesów: złoty medal w biegu na 1500 m, srebrny medal w biegu na 800 m, brązowy medal w biegu na 400 m na Mistrzostwach Świata 2017 w Londynie, złoty medal w biegu na 1500 m i 400 m, srebrny medal w biegu na 200 m, brązowy medal w biegu na 100 m na Mistrzostwach Europy 2018 w Berlinie, złoty medal w biegu na 1500 m i 400 m na Mistrzostwach Europy 2021 w Bydgoszczy oraz złoty medal w biegu na 200 m, srebrny medal w biegu na 100 m na Mistrzostwach Europy 2016 w Grosseto.

 

Duża sława i duże problemy finansowe.

Dużą rozpoznawalność Joannie Mazur przyniósł  udział oraz zwycięstwo w popularnym programie Taniec z gwiazdami. W trakcie jego trwania  okazało się, że biegaczka ma bardzo złe warunki mieszkaniowe, a odnoszone sukcesy sportowe nie idą w parze z zarobkami umożliwiającymi ich poprawę, w związku z czym zorganizowano dla niej zbiórkę.  W 2021 roku wzięła udział w Paraolimpiadzie w Tokio na której zajęła 4 miejsce, nieustannie ciężko trenuje i bierze udział w ogólnopolskich zawodach, jej poczynania można śledzić w mediach społecznościowych i na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Mimo trudnej sytuacji finansowej nadal jest aktywną biegaczką i stara się walczyć na rzecz sportowców z niepełnosprawnościami oraz pozyskiwać sponsorów dzięki którym mogłaby pozostać sportsmenką na pełen etat.

 

Źródło: https://paralympic.org.pl/
Źródło: paralympic.org.pl