Karolina Pęk – kolekcjonerka medali z Londynu, Rio de Janeiro i Tokio!

Natalia Partyka

Sportsmenka Karolina Pęk swoje medale olimpijskie przywiozła już z 3 kontynentów. Jej największym autorytetem jest Natalia Partyka, z którą zdobyła podczas paraolimpiady w Tokio złoty medal w grze zespołowej w tenisie stołowym. Przed Wami utytułowana tenisistka stołowa krakowskiej Bronowianki – Karolina Pęk. 

Narodziny 

Karolina Pęk cierpi na okołoporodowe porażenie splotu barkowego – urodziła się z poważną wadą ręki. Nie może jej podnosić, wykonywać prawie żadnych ruchów – ma czucie i może jedynie poruszać palcami, jednak zanikają w niej mięśnie. W dzieciństwie przeszła 4 operacje prawej ręki, które tylko w niewielkim stopniu poprawiły jej sprawność. Do 15 roku życia intensywnie się rehabilitowała, walcząc o coraz większą sprawność. Choć niepełnosprawna kończyna znacząco komplikuje życie, od najmłodszych lat Karolinę ciągnęło do…sportu. Wychowała się w Tarnobrzegu i tam rozpoczęła swoje sportowe zmagania od gry w piłkę nożną. 

Wsparcie Mamy 

W wieku 10 lat Karolinę na pierwszy trening tenisa stołowego namówiła mama. To ona sprawiła, że dziewczyna złapała bakcyla, a jej kariera nabrała rozpędu. Zakochała się w tym sporcie od pierwszego treningu. Do dziś tenis jest nieodłączną częścią jej życia, nie tylko pracą, ale także największą pasją i przyjemnością.  

Urodzona olimpijka 

Karolina Pęk już jako dziecko podpatrywała grę swojej wielkiej idolki i inspiracji – Natalii Partyki (o Natalii pisaliśmy TUTAJ). W efekcie, z pierwszych igrzysk, w których wzięła udział w wieku zaledwie 14 lat przywiozła medal olimpijski. Łącznie posiada ich 5 –  zdobyła je podczas 3 paraolimpiad – 2 złote i jeden brązowy w grze drużynowej i 2 brązowe w grze indywidualnej. Karolina Pęk także wielokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Dziś pracowita i ambitna 24-latka jest jedną z najlepszych paratenisistek na świecie. 

Sport po sporcie 

Pomimo ogromnych sukcesów w tenisie stołowym, Karolina Pęk nadal ma słabość do piłki nożnej. Chodzi na mecze Wisły Kraków, odwiedziła popularne stadiony Arsenalu, Chelsea i legendarny Wembley. Jest zagorzałą kibicką Realu Madryt, a jej wielkim marzeniem jest napisanie autobiografii. 

Sukcesy Karoliny Pęk możesz śledzić TUTAJ. 

Fot. Polski Komitet Paraolimpijski/ Bartłomiej Zborowski/ Rober Szaj

 

Marta Grzegorczyk 

Natalia Partyka
Natal
Natalia Partyka