„Kulawi” – jak mówić o niepełnosprawności?

Jak mówić o niepełnosprawności?  

Jakich używać terminów, by nikogo nie urazić, uniknąć wulgarności? 

Hasło „osoba z niepełnosprawnością” większości osób rysuje przed oczami wózek, człowieka poruszającego się z białą laską albo o kuli. 

Większość z nas o niepełnosprawności wie niewiele – jakie są jej rodzaje, jakie problemy mają osoby niepełnosprawne, z czym muszą mierzyć się na co dzień… Dlatego w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi czujemy się niepewnie, a nawet niekomfortowo. 

 Mamy tego świadomość, a to jeszcze bardziej nas krępuje. 

W naszym kraju żyje około 3 mln osób z niepełnosprawnością. To 14 proc. populacji, a zatem co siódmy Polak jest osobą niepełnosprawną. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są uszkodzenia narządów ruchu, które zwykle są skutkiem wypadków, urazów, zatruć czy chorób. Niemal połowa niepełnosprawnych w naszym kraju to właśnie osoby, które na co dzień muszą radzić sobie z uszkodzeniami kręgosłupa, niedowładem kończyn i innymi dysfunkcjami. 

 

Czy zauważyliście ze osoby niepełnosprawne właśnie z takimi urazami, bardzo często sami o sobie mówią „ kulawi”. W Naszym kręgu podopiecznych i przyjaciół Avalonu, jest to powszechne.  

Mamy nawet w ofercie kolekcje ubrań i gadżetów z takim hasłem: KULAWY 

Sami zobaczcie: https://sklep.avalonextreme.pl/produkt/czapka-beanie-kulawy/ 

To bardzo zmniejsza dystans, który często krępuje osoby pełnosprawne przy pierwszym kontakcie.  

 

Wbrew pozorom osoby niepełnosprawne mają ogromne poczucie humoru i dystans do siebie. 

Niepełnosprawność nie odbiera nikomu poczucia humoru, bo ono realnie nie zależy od defektów fizycznych, lecz od nastawienia, jakie dany człowiek ma do siebie i do świata. 

 

Bądźmy dla siebie mili, bądźmy dla siebie dobrzy😉 

#WystarczyZacząć

 

A przy okazji „kulwych”, nie zapomnijcie o naszej zbiórce na Helpuj.pl gdzie zbieramy na nowe miejsca i sprzęty treningowe dla „kulawych”!

Klikajcie, wpłacajcie i pomagajcie! Dorzućcie się do naszej akcji!

 

link do zbiorki: https://helpuj.pl/zbiorki/wystarczy-zaczac-budujemy-dostepnosc-sportowa-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-4