Ludwig Guttmann – twórca Igrzysk Paraolimpijskich

Mężczyzna w garniturze podaje ręke osobie na wózku. Obok siedzą inne osoby na wózkach, które są na podium.

W szkole średniej postanowił pomagać jako wolontariusz w miejscowym szpitalu górniczym. Jednym z pacjentów, którym się opiekował był górnik, który na skutek wypadku w kopalni doznał urazu kręgosłupa i uległ paraliżowi. Ludwig zajmował się nim tak, jak każdym innym pacjentem. Wtedy od jednego z lekarzy usłyszał słowa: “Nie kłopocz się nim, on i tak za kilka tygodni umrze”. Na początku XX wieku umieralność osób z urazami kręgosłupa była bardzo wysoka, podobno sparaliżowany górnik rzeczywiście zmarł po 5 tygodniach. Jego śmierć bardzo wstrząsnęła młodym Guttmannem i prawdopodobnie wzbudziła w nim chęć niesienia pomocy i zostania lekarzem.

Młodość i nieoceniona wiedza
Ludwig Guttmann urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej 3 lipca 1899 roku w Toszku (aktualnie woj. śląskie). W 1902 roku rodzina przeniosła się do Chorzowa, gdzie pobierał edukację, a w 1917 roku zdał maturę. Naukę na studiach medycznych rozpoczął we Wrocławiu w 1918 roku, później przez pięć lat mieszkał i kształcił się w niemieckim Fryburgu. W 1924 roku powrócił do Wrocławia, gdzie zdobywał wiedzę pod skrzydłami światowej sławy neurologa – Ostfrida Foerstera.

Wojenne perturbacje
W 1928 Guttmann rozpoczął pracę neurochirurga w Hamburgu, był asystentem szefa tamtejszego oddziału i miał zostać jego następcą. Niestety w 1933 r. w Niemczech zabroniono Żydom obejmowania kierowniczych stanowisk w szpitalach, w których byli leczeni Niemcy, dlatego Ludwig Guttmann wrócił do Wrocławia, gdzie objął posadę Dyrektora Medycznego Żydowskiego Szpitala.
W trakcie II wojny światowej, chcąc uniknąć śmierci musiał uciekać początkowo do Portugalii, później zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie nie mógł od razu pracować w swoim zawodzie z powodu braku miejscowych uprawnień. W 1941 roku opracował raport dotyczący leczenia i rehabilitacji uszkodzenia kręgosłupa, dzięki któremu w 1943 roku objął kierownictwo w nowo utworzonym Centrum Urazów Kręgosłupa w Stoke Mandeville Hospital. Dr Guttmann zgodził się pod warunkiem posiadania pełnej swobody przy stosowaniu własnych metod leczenia.

Chore ciało, zdrowy duch – przełomowa metoda badawcza
Innowacyjne podejście  do leczenie osób z paraplegią obejmowało także psychiczne aspekty choroby. Wcześniej, paraliż wiązał się z całkowitym wykluczeniem ze dotychczasowego życia, traktowano go jak wyrok i nie leczono. Dr Guttmann uważał, że podstawową jest aktywizacja zawodowa, powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz aktywność fizyczna.

Historyczne zawody i pierwsza Paraolimpiada
28 lipca 1948 roku w Londynie rozpoczęły się XIV Igrzyska Olimpijskie, tego samego dnia Ludwig Guttmann zorganizował zawody dla osób na wózkach. 16 weteranów wojennych zmierzyło się w łucznictwie. Wydarzenie cieszyło się coraz większą popularnością, aż zainteresował się nim Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który postanowił, że zawody dla osób z niepełnosprawnościami powinny towarzyszyć Igrzyskom Olimpijskim. Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku w Rzymie, wystartowało na nich ok. 350 sportowców z niepełnosprawnościami z aż 24 krajów.


Upamiętnienie wkładu w zmianę postrzeganie osób z niepełnosprawnościami
W 1966 roku Ludwig Guttmann otrzymał brytyjski tytuł szlachecki – Sir, zmarł 18 marca 1980 roku.
7 grudnia 2022 roku odbył się 4. Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku, w którym nagrodą jest statuetka nosząca nazwę ku upamiętnieniu Sir Ludwiga Guttmanna, który bez wątpienia miał ogromny wkład zarówno w rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami jak i zmianę społecznego postrzegania niepełnosprawności.

W tym roku obchodzimy 50 lecie pierwszego startu polskiej reprezentacji w igrzyskach podczas IV letniej Paraolimpiady w Heidelbergu. Drużyna liczyła 22 zawodników, którzy zdobyli łącznie 33 medale – 14 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych. Dało to 6. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Zdjęcie paszportowe siwego mężczyzny w okularach i garniturze.