THE SEBO opowiada o Time Attack

Wyścigi Time Attack to formuła, w której najczęściej startujemy i którą najczęściej możecie obserwować w czasie zawodów w ramach ligi Avalon Extreme Racing. Pomyślałem, że Wam ją przybliżę.  

Otóż w Time Attack zawodnicy rywalizują o jak najlepszy czas okrążenia na różnych torach. W trakcie dnia zawodów odbywa się  5-6 sesji (startów, wyjazdów na tor), a każda z nich trwa około 20 minut. Do wyniku liczy się czas tylko jednego, najszybszego okrążenia.  

W Time Attack zawodnicy ruszają pojedynczo, w odstępach, a nie tak jak w wyścigach, równolegle i jednocześnie. Oczywiście, po chwili wszyscy są na torze, a dystanse się zmniejszają, więc rywalizacja jest jak na wyścigach – koło w koło. W trakcie jednej sesji zawodnicy wykonują okrążenie wstępne, następnie przejeżdżają kilka okrążeń z pomiarem czasu, a następnie kończą kółkiem chłodzącym. 

W przeciwieństwie do np.: rallycrossu, wyścigów górskich, wyścigów płaskich, rajdów czy superOES’ów, w Time Attack start jest lotny, czyli przez start przejeżdżamy już na pełnym ogniu. 

Startujący zawodnicy to kierowcy PRO z licencjami wyścigowymi, ale też SEMI-PRO bez licencji, w dobrze przygotowanych i przebudowanych samochodach, a także AMATEURs w samochodach cywilnych. Kierowcy i samochody są podzielone na klasy, aby wyrównać rywalizację.

Regulaminy techniczne dla samochodów są bardzo otwarte, więc samochody są bardzo rożne i mocno zmodyfikowane. Sprawia to, że Time Attack jest ciekawy. Zespoły techniczne rywalizują ze sobą w tym, kto zbuduje najszybsze auto. Ważne rzeczy to waga, aerodynamika, przyczepność i moc. Co roku jest dużo nowych, ciekawych rozwiązań. 

Time Attack powstał w połowie lat 60-tych w Japonii. Od tego czasu zyskał popularność i rozprzestrzenił się po całym świecie. Dla przykładu najciekawsze serie:

  • Attack Maximum Challenge w Japonii organizowany na torach m.in.: Tsukuba Circuit, Suzuka Circuit, Sportsland SUGO czy Okayama International Circuit. 
  • German TimeAttack Masters – seria niemiecka na torach wyścigowych Nürburgring Grand Prix, Lausitzring i Hockenheimring ale również w ramach współpracy z serią holenderską Dutch Time Attack Masters na torze TT Circuit Assen. 
  • Super Lap Battle i Superlap Battle USA – seria w Stanach Zjednoczonych m.in. na torach Buttonwillow Raceway Park i Circuit of the Americas w Teksasie. 
  • Time Attack Italia – seria we Włoszech – stolicy motorsportu i szybkich samochodów rozgrywana na tak kultowych torach jak: Misano, Monza, Imola, Vallelunga, Mugello 
  • Time Attack Championship w Anglii na torach m.in.: Brands Hatch, Snetterton, Donington, Anglesey 
  • Time Attack w Polsce, jak na nasze motorsportowe realia😕, bardzo prężnie się rozwija. Zawody organizowane są m.in. na Tor Poznań, Silesia Ring czy Moto Park Ułęż. 

Największe wydarzenie, niejako Mistrzostwa Świata w Time Attack, znane jako World Time Attack Challenge, odbywają się na Sydney Motorsport Park w Australii i przyciągają do rywalizacji najszybsze zespoły Time Attack’owe z całego świata. 

Nasze plany to rywalizować we wszystkich powyższych seriach i odwiedzić wszystkie powyższe tory. 🙂 

Jest to plan bardzo ambitny i na kilka najbliższych lat, ale wierzę, że się uda. W końcu, kto jak nie MY. Pierwszy krok, już rozpoczęty, to budowa odpowiedniego samochodu… i tutaj powinienem napisać o naszym tajnym projekcie budowy Avalon Extreme Bestii 2.0 ale żeby nie przynudzać, zrobię to nieco później na moim Facebooku(https://www.facebook.com/SebastianLutyExtreme) – zapraszam! 

Tymczasem szykujemy się na kolejną odsłonę Ligi Avalon Extreme Racing w przyszłym roku, a każdego z Was, extrasprawnych fanów motosportu, namawiamy do próby sił w rywalizacji.  

Pamiętajcie – wystarczy zacząć!  

The Sebo