Ultramaratończyk z  Zespołem Downa, który obala wszelkie stereotypy i przesuwa granice swoich możliwości!

Natalia Partyka

Konie, basen, siłowania, spacery i…bieganie po górach. To codzienność Filipa Waleckiego, który trenuje każdego dnia. Ma 24 lata i jest EXTRAsprawnym ultramaratończykiem, któremu sport pozwolił na pokonanie lęków i przełamywanie barier, a w dodatku okazał się najlepszą formą rehabilitacji. Od 2017 roku na Olimpiadach Specjalnych zdobył 6 złotych medali, 8 srebrnych i 4 brązowe. 

Bez ograniczeń 

Filip Walecki urodził się z trisomią 21. pary chromosomów, czyli Zespołem Downa. Pomimo wad wrodzonych, jego rodzina starała się bardzo aktywnie spędzać czas. Jego rodzice przede wszystkim dążyli do tego, aby Zespół Downa nie ograniczał w żaden sposób jego rozwoju i zadbali o jego sprawność ruchową. Doping rodziny w uprawianiu sportu wspomógł także jego rozwój intelektualny i społeczny. 

Miłość do sportu 

Filip w dzieciństwie jeździł konno pod czujnym okiem instruktora, co przyczyniło się do poprawy jego koordynacji, usprawniło równowagę i otworzyło na nowe wyzwania. Szybko, bo w wieku 5 lat rozpoczął on swoją przygodę na basenie. Początki nie należały do łatwych, ale sportowiec przezwyciężył strach przed wodą, a upór jego rodziców sprawił, że teraz Filip świetnie pływa i bierze udział w zawodach. Na basenie potrafi przeprowadzić dwugodzinny trening. Podczas akcji “Pływanie na medal” w ciągu 4 tygodni przepłynął 40 kilometrów. 

Sportowe życie 

Nie obce jest młodemu sportowcowi chodzenie po górach i pływanie na żaglówce. Uczestniczył także w zajęciach z gry w badmintona w klubie UKS Plesbad Pszczyna. Przełomowe w jego karierze okazało się jednak pojawienie się psów w życiu jego rodziny, które zapoczątkowały spacery, marszobiegi, a nawet udział jego bliskich w zawodach dogtrekkingowych. Tak złapał bakcyla do biegania. 

Ultramaratończyk 

Filip pokonywał regularnie kolejne dystanse. 5 kilometrów, 10 kilometrów i kolejne, aż zapragnął regularnych treningów i startów w zawodach. Ścigał się jak równy z równym z pełni sprawnymi biegaczami, a ćwiczenia zaczął rozszerzać o tereny górzyste, trudne, wymagające dodatkowych umiejętności. Tak Filip zbudował w sobie pełnowartościowego sportowca, który ukończył półmaratony Perła Paprocan czy Beskidy Ultra Trial na 30-kilometrowej górskiej trasie. 

Filip Walecki jest także ultramaratończykiem, który ukończył Jurajski Festiwal Biegowy pokonując 50-kilometrową trasę. To zawodowy sportowiec z krwi i kości, który reprezentuje mistrzowski poziom, którego mogą mu pozazdrościć w pełni sprawni zawodnicy. Bo „Prawdziwy sport jest jeden”. 

Sukcesy Filipa można śledzić na jego Instagramie i Facebooku.

Fot: https://www.facebook.com/Filip-na-21-szym-biegu-467558237402067/

Marta Grzegorczyk

Natalia Partyka
Natal
Natalia Partyka
Natalia Partyka
Natalia Partyka
Natalia Partyka
Natalia Partyka