Fundacja Avalon zmienia formułę wsparcia rugby na wózkach

Od 2015 roku Fundacja Avalon, w ramach projektu Avalon Extreme, wspiera rozwój jednej z najbardziej prestiżowych dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnościami – rugby na wózkach.

Na zdjęciu znajduje się męska drużyna rugby. Zawodnicy znajdują się na specjalistycznych wózkach i pozują do zdjęcia wraz z trenerem.

Dotychczasowe wsparcie drużyny rugby na wózkach

Dotychczasowe zaangażowanie Fundacji miało formę zbudowania i poprowadzenia zawodowej drużyny rugbystów, która została uformowana jako zespół profesjonalny, zaangażowany i wyróżniający się na tle polskiej ligi rugby na wózkach. Zadanie to, do którego zainspirował Fundację jej wieloletni współpracownik, a także profesjonalny sportowiec i rugbysta Tomasz Biduś, realizowane było ze środków przeznaczonych na działalność statutową Fundacji, ale też dzięki wsparciu sponsorów i między innymi dzięki trwającemu do marca 2021 dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Minione 5 lat to czas emocjonującej przygody z fundacyjnym zespołem rugby na wózkach. Dumni jesteśmy, że udało nam się stworzyć drużynę wyjątkową, złożoną z zawodników wybitnych i zaangażowanych, których wyjście na parkiet dawało pewność rywalizacji pełnej sportowych emocji, ale i sportowego profesjonalizmu. Każdemu z naszych zawodników chcemy przychylić nieba i życzymy dalszego rozwoju, dalszych sukcesów, a przede wszystkim radości z uprawiania zawodowego sportu. Dochodzą jednak do nas sygnały, że powinniśmy szerzej myśleć o rugby na wózkach jako całości, postanowiliśmy więc zmienić naszą formę wsparcia dla tego sportu – mówi Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.

Na zdjęciu znajdują się zawodnicy rugby na wózkach w trakcie gry.

Usamodzielnienie się drużyny rugby

W sezonie 2021 zaangażowanie Fundacji we wsparcie rugby na wózkach ulegnie zmianie. Fundacja podjęła decyzję o opracowaniu i uruchomieniu programu wsparcia dla konkretnych działań i wydarzeń, z których skorzystać będą mogły wszystkie zainteresowane drużyny ligi i świat tego sportu jako całość. Szczegóły tego programu będą konsultowane z Polskim Związkiem Rugby na Wózkach, aby w jak najszerszym stopniu wpłynąć na rozwój tej prestiżowej, olimpijskiej dyscypliny sportowej.

– Naszą misją w projekcie Avalon Extreme jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami mogą uprawiać sport na poziomie profesjonalnym, niczym nie ustępując pełnosprawnym zawodowym sportowcom. Opracowując nową formułę zaangażowania w rugby na wózkach, będziemy chcieli pomóc całej dyscyplinie, wszystkim drużynom, przyczyniając się do jeszcze większej profesjonalizacji zawodników i zespołów. Szczegóły zaprezentujemy już wkrótce – dodaje Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Dotychczasowa drużyna prowadzona przez Fundację usamodzielni się i będzie w nadchodzącym sezonie funkcjonowała niezależnie.

Fundacja umożliwi zawodnikom drużyny w trakcie tego sezonu nieodpłatne korzystanie z będących w posiadaniu Fundacji specjalistycznych wózków, które zostały nabyte dzięki zaangażowaniu Fundacji i służą dziś członkom zespołu, będącym także reprezentantami kraju w rozgrywkach międzynarodowych.

– Myślę, że dzięki włożonemu w rozwój drużyny w czasie tych 5 lat zaangażowaniu pracowników Fundacji, a także budżetowi, który mogliśmy w oparciu o uzyskane dofinansowanie na ten cel przeznaczyć, udało nam się zbudować zespół, który ma zaplecze pozwalające na samodzielność i sukcesy sportowe. Jesteśmy z tego dumni, trzymamy za każdego z naszych zawodników kciuki i będziemy nadal im kibicowali z całych sił. Zespół wchodzi w dorosłość i to daje nam ogromne poczucie satysfakcji. My natomiast idziemy dalej, by realizować naszą misję zmiany postrzegania niepełnosprawności i wspierać sport osób z niepełnosprawnością, czyniąc go jak najbardziej profesjonalnym i widowiskowym – mówi Sebastian Luty, prezes zarządu Fundacji Avalon.